2019 DMGCZ 5. závod - Soběslav

Vloženo: 21.07.2019 0:00:00

     Po dlouhých měsících jsme se dočkali. Tedy alespoň částečně. Ptáte se čeho? Je to jednoduché - vody. Několikrát bylo namále, občas se jelo na vysychající trati, třetí červencový víkend roku 2019 se ale jela celá první polovina dne na vodě. Tím zajímavější, že zrovna v místě, které je bohaté na bílé čáry, které náramně kloužou. Díky tomu nebyla nouze o pády. Druhá polovina dne (druhé a třetí kolo hlavního závodu) se však jela už na suchu a dokonce za příjemného slunečna.

     GP8 v Soběslavi samozřejmě nepřinesla vylepšení osobních rekordů, pokud nepočítáme osobní rekordy na mokré trati (jestli k takovým zlepšením došlo). Velikým překvapením byla bronzová pozice Matouše Landy. Neméně parádním výsledkem je vítězství Kuby Oulehly.

     Trať hlavního závodu postavil jeden z nepřítomnýcvh jezdců Filip Szymanský a dal ji název Španělská horečka. Pro některé jezdce to skoro horečka byla. To však nic neměnilo na faktu, že šlo o snad zatím nejdelší trať, která kdy v českém šampionátu byla - časy nejlepších jezdců překročily dvě minuty. Hodně oválů, tříčtvrtečních rotací, potřeba dávat pozor na správné kužely, několik "rychlejších" koleček. To vše posládáno do systému, který se velmi líbil, ač byl náročný na pamět jezdců.

     Ve skupině C Se tentokrát utkali pouze dva závodníci - Josef Verner a Pavel Jungmann. Oba každým přibývajícím kolem zrychlovali, až se dostali pod 2s od sebe. Rychlejší byl tentokrát Pavel, který i přes 3 trestné vteřiny ve třetím kole dokázal uhájit zlatou medaili.

     B skupina nabídla parádní souboje nejen o stupně vítězů. Po mokrém prvním kole se druhá polovina pole v následujících kolech pěkně promíchala a obrátila si pořadí. Tři nejlepší závodníci skupiny se každým průjezdem tratí pěkně míchali, aby nakonec skončili ve stejném pořadí, v jakém zajeli své vůbec první kolo. Třetím se tak nakonec stal Václav Senohrábek, když zajel o 2,5s pomaleji než druhý Pavel Kunovský. Vítězem se stal Jiří Dvořák, který ale od příštího závodu rozšíří řady elitní skupiny a nechá tak nejcennější kov pro další jezdce. Snad jen Jarda Štěch musel odjet velice nespokojen. Ne s jízdou, tu má parádní a každým tréninkem se zlepšuje. Ale jeho navigační smysl ho velmi zklamal a bloudil v každém kole. To je veliká škoda, protože má na to potrápit i některé závodníky ze skupiny nejlepších.

     I v Áčku se pořadí měnilo každým okamžikem. První mokré kolo, pády, trestné vteřiny nebo bloudění, to vše okořenilo červencový závod. Michal Žák bojoval celý loňský rok o postup mezi elitu, nicméně je na hranici pádu do pomalejší skupiny. Následující závody se bude muset hodně snažit. Ostatní áčkaři mají své pozice celkem jisté, výjimkou je Matouš Landa, který v letošním roce našel novou chuť a pravidelně zrychluje. Tentokrát z toho bylo 5. místo. O pozici před ním dojel Vojta Popelka. Ten se také neustále zlepšuje a v budoucnu ho nepochybně uvidíme i na stupních vítězů. Ty od prvního kola obsadili Kuba Oulehla a Ondra Kroupa, když drželi první dvě příčky. Přes počáteční potíže jim pozici nejvyšší vyfoukl čistým třetím kolem Honza Zapach a potvrdil tak svoji vedoucí pozici v celém šampionátu.

     Přes určitou nepříjemnost v podobě deště, který někteří uvítali, jiní vůbec ne, se jednalo o velice pěkný a především zajímavý závod plný neustálých a napínavých změn pořadí.
Snad podobně zajímavý bude i následují závod v Liberci. Gymkhaneři se tam sejdou na parkovišti u místního zimního stadionu 25.8.2019.

 

 

Videa jednotlivých jízd

Fotky - Jan Štrych

Výsledky závodu

Výsledky GP8