2019 DMGCZ 4. závod - Žďár nad Sázavou

Vloženo: 29.06.2019 0:00:00

Nejtradičnější místo české MotoGymkhany, Žďár nad Sázavou, kde se jel vůbec první závod v repulice, hostilo první den letních práznin letošní čtvrtý závod. Teplota navazující na poslední dny byla vysoká, nikoli však nesnesitelná. Nebe bez mráčku, občas lehký závan větru. Prostě ideální podmínky na závod.

Díky technickým potížím se start závodu trochu zdržel. šlo ale o zanedbatelný problém, který ve výsledku nic neznamenal a neovlivnil žádné jezdce. Ti tak mohli zajet to nejlepší, co v nich je. A že padlo několik osobních rekordů v dopolední soutěži GP8. Nejlepší časy se pomalu posouvají ke hranici 27s. Důležitější změnou je ale počet jezdců, kteří jsou shopni pravidelně zajet pod magickou hranici 30s. Pryč jsou doby, kdy toto byl čas pro vyvolené. Ve Žďáru se to povedlo devíti závodníkům. To je už dobrá třetina pravidelně startujících českých jezdců.

Trať hlavního závodu pocházela z pera Ondřeje Kroupy, který se ve stejný den vydal na závod do Polska. Na podmínky velikosti plochy a stavu povrchu to dle plánku vypadalo, že bude velký boj si trať vůbec zapamatovat. Průjezd branami kousek po startu byl velmi utažený, jely se totiž proti "přirozenému" rytmu trati. Následující část byla naopak velmi zajímavá - dvě kolečka, několik bran a volný způsob výběru pořadí jejich průjezdu. Velmi mnoho možností, jak vydělat nebo ztratit. Bylo skutečně zajímavé sledovat jezdce, kdy téměř každý z nich jel rozdílnou stopu v této figuře. Následující lehký přejezd zrcadly a slalomem byl vzápětí vystřídán velmi zajímavým a rytmickým zapletencem na pravou stranu. Tato část vyžadovala určitou zkušenost a velkou koncentraci, aby se závodník nezamotal. Dojezd do boxu z velkého úhlu pak znamenal opatrný konec každé jízdy.

Na tento závod dorazili dva úplní nováčci - Matylda Landová, sedmiletá dcera matadora tohoto sportu, a Bohumil Mravec na cestovním V-Stromu. Pro Matyldu jde o absolutní začátky ježdění na motorce, bronzová medaile v skupině ji tak udělala radost. Stříbrnou si klidnou jízdou vyjel Robert Cikán. Bohumil si tak ze svého prvního závodu hned odvezl zlato a budeme se těšit, že se objeví na dalších závodech.

Do Béčka se po dlouhém roce přijel podívat Tomáš "Azak" Vít, který pěkně komentuje závody a další akce Moto Gymkhany. Nezapomněl ani závodit a třetí příčka ve skupině je toho důkazem, i když to bylo o chlup, resp. pouze několik tisícin vteřiny. O 4s rychlejší byl Václav Senohrábek, jemuž svědčí trénink s jeho novým náčiním, dělá pokroky a tak si zaslouženě odvezl stříbrnou medaili. JIří Dvořák má dlouhodobě spadeno na skupinu A, pořád mu však malý kousek chybí. Zlato ve skupině si vyjel podruhé za sebou a dá se minimálně do konce roku očekávat, že tomu nebude jinak.

V Áčku dost vyhořeli dva z největších favoritů - Vojta Popelka a Kuba Oulehla. Dvěma slovy - navigační chyby. Nedílnou součástí závodů je přesná jízda bez chyb. S nimi může být závodník seberychlejší, ale neuspěje. Oba borci se z chyb jistě poučí a nezopakují je v dalších závodech. Cesta za dobrým výsledkem se tak otevřela pro Honzu Bareše (konečně vyléčil hlavu z ošklivého pádu), Matouše Landu (dostává novou motivaci jezdit a závodit) a další. Těsně pod stupni vítězů skončil Michal Kadár. Veliká smůla pro tohoto mladého jezdce. Má spadeno na stupně vítězů, ty mu ale pořád unikají.
Na třetí stupínek nejrychlejších jezdců dosáhl Jiří Karásek. Škoda, že se v poslední době neúčatní mnoha závodů, určitě by přinesl mnohým soupeřům černé můry.
Střibro si ze Žďáru odvezl Filip Szymanský svým standardním výkonem. A je to výkon velice pěkný, pravidelný, bez zbytečných chyb, přestože ve druhém kole jednu chybičku udělal.
Vítězem ve skupině a celkově se stal Jan Zapach. 5,6s před druhým Filipem je dost velký rozdíl. To jen dokazuje, že na malých tratích je Honza k nezastavení.

Pozice v celkovém pořadí národního šampionátu se začínají rýsovat, pořád zbývá ale dost bodů na zajímavé a nečekané změny. Další indicie přinese za tři týdny závod na dalším obvyklém místě v Soběslavi. Udělejte si 21.7.2019 volno a přijeďte podpořit naše závodníky v dalších bojích a cenné sekundy a body do šampionátu.

 

Videa jednotlivých jízd

Fotografie - Album 1, Album 2

Výsledky závodu

Výsledky GP8