2019 DMGCZ 3. závod - Janovice nad Úhlavou

Vloženo: 18.05.2019 0:00:00

Letošní květen prý získal Oskara ze nejlepší ztvárnění měsíce října. Nebo to bylo listopadu? To je koneckonců jedno.
Důležité především je, že na třetí letošní závod v Moto Gymkhaně ukázal svou běžnou podobu bez deště, s teplotami kolem 25°C. Místem závodu byl krásný veliký prostor bývalých kasáren v Janovicích nad Úhlavou. Závodníci si za takových podmínek poměřili síly na maximu svých schopností, diváci se pak bavili jejich maximálními výkony.

V dopoledním programu v GP 8 padlo několik osobních rekordů a také absolutní český. Ten v současné době činí 27,41s a je dost dobře možné, že moc dlouho nevydrží. Držitelem je Jan Zapach a dle jeho slov nešlo o nejlepší možný čas.
Je velmi pěkné sledovat vývoj časů právě v této soutěži. Není to tak dlouho, zhruba dva roky, kdy překonat magickou hranici 30s bylo značně výjimečné. V současnosti se to pravidelně daří přibližně pětici závodníků, další podobně veliká skupina se potom pere v následující, tedy 31. vteřině.

Trať hlavního závodu opět na dálku postavil Dziki, několikanásobný mistr Polska. Tentokrát postavil rozměry velikou, časově krátkou a rychlou trať se zajímavým prvkem šesti zrcadel na konci. Téměř každý jezdec zvolil vlastní způsob projetí této figury. Na takové trati ale bohužel několik závodníků doplatilo na nízký výkon stroje v porovnání s ostatními. Především Beátka na malé Yamaze se trápila. V jejím případě šlo ale o rozloučení se strojem, od příštího závodu bude sedlat mnohem konkurenceschopnější stroj.

Kategorie C byla v Janovicích bohužel zastoupena pouze velmi malým počtem závodníků. Stupně vítězů si tak mezi sebou všichni tři rozebrali v pořadí bronz - Robert Cikán, stříbro Pavel Jungmann a zlato Jaroslav Štěch. Je smůla, že se tentokrát nedostavil žádný nováček a tím pádem je tato kategorie dlouhodobě velmi málo vytížená.

V kategorii B se z umístění na stupních vítězů radovali především Martin Komrska a Václav Senohrábek za třetí, respektive druhé místo. Důvodem byl již zmíněný velký rozměr tratě a nízký výkon motocyklu Vaškovy dcery. Od příště se ale budou muset mít na pozoru, naše nejmladší naděje je velmi šikovná a dá se tak počítat, že pozice mimo stupně vítězů nejsou příčkami, kde by se chtěla pohybovat. Zlato bral s přehledem a náskokem téměř 10s Jiří Dvořák. Výkonem z kategorie A tak předjel i jednoho z matadorů. Pokud letos zajede podobně ještě jednou, Áčko ho nemine.

V nejrychlejší kategorii se už nějakou dobu chvilku trápí Jan Bareš. Změna stroje a znovunabytí důvěry po pádu nějakou chvilku trvá. Přejme mu tedy co nejrychlej návrat ztracené sebejistoty. Podobně jsou na tom Jan Dobeš a Petr Mašek. Oba jsou stálicemi české scény, ale nová krev v podobě Vojty Popelky či Michala Buráně (bohužel kvůli nemoci nemohl tento závod nastoupit) či znovunabytá motivace Matouše Landy nebo pravidelné zrychlování Michala Žáka nenechá ani jednu pozici, ani jednu vteřinu zadarmo. 1,8 vteřiny mezi všemi výše jmenovanými je toho naprostým důkazem.
Čtvrtý se v Janovicích umístil Jiří Karásek. První dva závody letos absentoval, ale malá ztráta 0,78s na bronz ukazuje, že to v sobě Jirka pořád má.
Bronz si odvezl Filip Szymanský, který v poslední době pilně trénuje a pomalu, ale jistě se usazuje na stupních vítězů.
Střibrnou pozici tentokrát obsadil Jan Zapach, jehož zaváhání v rozhodující chvíli znamenalo konečnou ztrátu 0,88s na vítěze.
Tím se po dlouhých měsících druhých míst stal a zlato si tak připsal Ondřej Kroupa.

Letošní sezóna začíná být velmi zajímavá nejen z pozice absolutního pořadí, ale změnou zaběhlých zvyklostí a především postupným zlepšováním všech závodníků. Rozdíly v zajížděných časech jsou velmi malé, pořadí se během závodů velmi často mění, není tak nouze o napětí a naprosto špičkové výkony našich borců.

Dalším závodem bude nejdůležitější akce celého roku, European Championship ve Francii o prvním červnovém víkendu. Našich zástupců tam nepojede mnoho, o to více jim držme palce, aby se jim vedlo a třeba dovezli nějaké cenné kovy.
Poslední červnový víkend potom bude zastávka ve Žďáru nad Sázavou, jako každý rok touto dobou. Neváhejte a přijeďte se podívat na naši špičku v Moto Gymkhaně.

 

 Videa jednotlivých jízd: https://www.youtube.com/playlist?list=PL1BsElB5d_MwIDFxSuQiur4WCoUkDH4aF