2019 DMGCZ 2. závod - Únanov

Vloženo: 27.04.2019 0:00:00

Poslední dubnový víkend roku přivedl závody v Moto Gymkhaně poprvé za dobu své existence na jižní Moravu do malé vesničky jménem Únanov. Jezdců byl početně běžný průměr, diváků sporadicky, přesto se jich několik přišlo podívat na partu bláznů mezi kuželkami.
Předpovědi počasí pár dní před závodem slibovaly hromy blesky, na závodní sobotu se naštěstí nevyplnily. Bylo tak mírně větrno, zataženo, ale celý den sucho. Prostor parkovistě u místního aquaparku je tvořen střídavě asfaltem a zámkovou dlažbou, pro jezdce tak představuje tato změna povrchu podstatný oříšek, na který je třeba myslet. Zase se jedná o příjemné zpestření, když je potřeba se koncentrovat na různé podmínky během jízdy.

V GP 8 se tentokrát časy zajížděly pomalejší než je obvyklé. Především Ondřej Kroupa zajel nezvykle vysokou hodnotu a skončil tak pod stupni vítězů. Pro bronz si tak přišel Filip Szymanský, stříbro po dlouhé době patřilo Janu Zapachovi. Když jsme mluvili o pomalejších časech, byla zde jedna výjimka, a to v podobě vítěze této soutěže - Vojty Popelky. Velmi pečlivě trénuje a na osmičce to bylo znát. S časem 27,97s si odvezl z Únanova nejen svoji první zlatou medaili, ale také osobní rekord.

Hlavní závod, respektive jeho trať, byla tentokrát výjimečně kolektivní práce. Nový prostor nedal moc dobrou možnost nechat si trať postavit na dálku. Nicméně trať byla poplatná našim národním poměrům a rozhodně ničím neurazila. Díky kratšímu času jízdy a menšímu počtu závodníků se tak jela tři kola.

Kategorii C tentokrát zastupovali pouze stálice Robert Cikán a Dan Kosňanský, kteří si v tomto pořadí rozebrali příčky na stupních vítězů. Nicméně několik jezdců z Béčka již nestíhá časy pro svoji skupinu a pokud budou pokračovat podobnými výkony, brzy sestoupí a rozšíří tak kategorii C.

V B skupině si kov nejcennější urval Vojta Popelka, který je zázrakem letošní sezóny. Zajížděnými časy patří do skupiny A, kam se také od příštího závodu zařadí. Otevře se tak jedna medailová pozice pro ostatní závodníky. Těm letos bezkonkurenčně vévodí sympatická princezna Beátka Senohrábková. Tentokrát to bylo stříbro, již druhé letošní. Od příštího závodu se bude muset mnoho kluků snažit, aby měli tu čest Beu alespoň doprovodit na stupně vítězů. Bronz si v Únanově vyjel Pavel Kunovský, kterému by stoprocentně prospěla výměna stroje za trochu lehčí.

Áčko je vždy nabité kvalitními souboji a nejinak tomu bylo i na jižní Moravě. Situace před posledním kolem znamenala čtyři kohouty na tři pozice. Jeden musel z kola ven. Který ale?
Jan Zapach si jako obvykle od prvního kola udržel nejrychlejší časy a odvezl si zlato. Od druhého místa ale byl stav, že zbylé tři dělila pouhá jedna polovina vteřiny. Na to zareagoval Filip Szymanský a v posledním kole se posunul na druhou příčku. Donutil tak Ondřeje Kroupu ještě zabrat, aby si odvezl jeho obvyklé stříbro. Ondra se kousl a zajel, Filip tedy obdržel bronzovou. Nicméně po minulém závodě, kdy trochu ztrácel, je opět ve své formě a připraven bojovat.

Změna pravidel přinesla mnoho zajímavého, nejvíce však očekávané posuny mezi kategoriemi. Ještě bude chvilku trvat, než dojde k finálnímu rozřazení, ale již teď jsou téměř jasné některé výsledky a posuny. Bude nadmíru zajímavé, jak se skupiny nakonec rozdělí a tím se změní již roky zaběhlí soupeři. Na další boje se těšte již za tři týdny v Janovicích nad Úhlavou. Je zde předpoklad rychlé a velké trati a tím změny oproti předchozím dvěma závodům.

Maspe Edit: Za všechny účastníky, kteří dorazili na závody o den dříve bychom chtěli poděkovat místnímu Motoclubu Vampires Znojmo za poskytnuté zázemí a pohoštění.

 

Videa jednotlivých jízd: https://www.youtube.com/playlist?list=PL1BsElB5d_MwlYas5rktJOS3JKU0zeaPv