2019 DMGCZ 1. závod - Kolín

Vloženo: 6.4.2019 0:00:00

První dubnová sobota. Autocvičiště Kolín. Slunečno s občasným mrakem. Sucho a teplo. 28 nadrženců na ježdění kolem kuželů.
To vše byly ingredience na otevírací závod v Moto Gymkhaně roku 2019.
Tento den byl však výjimečný ještě další událostí, a to oslavou otce tohoto sportu v ČR Matouše Landy. 15 let od založení firmy Motoškola Landa, zároveň k tomu vlastní narozeniny. A že si to "Maty" užil. Dal si ten nejhezčí dárek, který mohl a o kterém snil již drahnou dobu - zajet elementární trať GP8 pod magickou hranici 30s. Ke všemu na sériové motorce. Těžko lze popsat jeho radost, když se časomíra zastavila na hodnotě 29,72s.


Maty, jménem všech jezdců Moto Gymkhany, všechno nejlepší k narozeninám v životě, práci i našem krásném sportu a minimálně ještě jednou tolik let okolo motorek a závodů.

Závod probíhal podle zaběhnutého modelu. Nejdříve se jela trať GP8, běžně brána jako doplňková. Mimo již zmíněného Matyho Landy padaly další osobní rekordy. Za zmínku stojí především nováček Vojta Popelka, který jako absolutní nováček v seriálu zajel čas 28,94s. Vojta již chvilku trénuje, nicméně s takovým výsledkem jistě způsobí neklidné spaní našim dlouhodobým nejlepším jezdcům.
Další osobní rekord si zajela naše nejmladší účastnice Beátka Senohrábková. 32,08s je čas, o kterém si většina startovního pole může nechat zdát. Beátka sotva začíná, můžeme tedy čekat, že si do sbírky přidá další skvělé výsledky.
Z dalších jmenujme především Michaly Žáka a Kubeše. Oba se velmi zlepšili a oba si posunuli vlastní rekordy pod hranici 31s.
Na stupních vítěžů nedošlo k žádnému velkému překvapení.
Bronz si vyjel Jakub Oulehla, který se po minulé smolné sezóně vrátil v plné parádě. Stříbrnou pozici obsadil Ondřej Kroupa a zlato s časem o pár setin vteřiny lepším potom Jan Zapach.

Trať hlavního závodu byl tentokrát od trojnásobného mistra ČR Jirky Schovance. Je skvělé, že se Jirka po dlouhé době absence vrátil do kolotoče závodů, byť ne jako jezdec, ale jako organizátor. Trať postavil různorodou, na některých místech rychlou, na jiných dost utaženou. Přestože byla celkem snadno zapamatovatelná, občas se někomu povedlo "zabloudit" či vynechat určitý úsek. To bylo viditelné především u méně zkušených jezdců. Nicméně navigace po trati je důležitou součástí Moto Gymkhany - nestačí být pouze rychlý, ale umět se orientovat a v případě volby pořadí jednotlivých prvků, které jsou na výběr, ty sestavit do funkčního a především rychlého celku, jsou důležité požadavky na skvělý výsledek.

Ve skupině C na stupně vítězů vystoupali Jaroslav Štěch (bronz), který začal jezdit na konci loňské sezóny, Vojta Ďoubal (stříbro), navrátilec po letech, a již zmíněný Vojta Popelka (zlato), který se v celkovém pořadí umístil na výborném sedmém místě. Nebude trvat dlouho a Vojta bude soupeřit v Áčku s těmi absolutně nejlepšími.

Z béčka si třetí nejcennější kov odvezla Beátka Senohrábková. V devíti letech a jejím teprve třetím závodě celkově. Klobouk dolů. Druhou pozici si vybojoval s časem pouze o 0,5s lepším Jiří Dvořák. Na stupínek nejvyšší vystoupal Michal Kubeš s čistou a rychlou jízdou, když porazil dokonce tři jezdce z nejlepší skupiny.

Nejlepší, tedy A skupina, konečně doznává zajímavých změn. Někteří jezdci nejsou ochotni udržet tempo, jiní naopak tempo vítají a dokonce nastavují. O Vojtovi Popelkovi jsme již mluvili. Ten v letošním roce nepochybně promluví do výsledkových listin parádními výkony. Loňský objev Michal Buráň pilně trénuje a takový trénink nese ovoce. V tomto závodě skončil těsně za stupni vítězů s nepopulární bramborovou medailí. Určitě to tak ale nenechá a bude se zlepšovat. Pozice na bedně naprosto přesně zkopírovala výsledky z GP8. Třetí Jakub Oulehla, druhý Ondřej Kroupa a první Jan Zapach.

Letošní první závod měl vše, co správný závod má mít. Napětí, boje o každou setinu a desetinu vteřiny, nové nadějné jezdce s chutí rozbít zaběhnuté výkony "služebně starších" závodníků, několik nováčků a pár navrátivších se jezdců. Letošní sezóna nabízí silný příslib nejzajímavějšího závodního roku za dlouhou dobu.
Nezmeškejte tak další závody. Oproti předchozím rokům je teď o jeden více, celkem 7, a příští je již na konci tohoto měsíce v obci Únanov nedaleko Znojma. Těšíme se na shledanou za 3 týdny.

 

Videa jednotlivých jízd: https://www.youtube.com/playlist?list=PL1BsElB5d_MwrlheXOGpLYIy0BSY2mqHO