Začátek roku 2018 - Výstavy a 1. kolo World Competition

Vloženo: 7.3.2018 0:00:00

Moto Gymkhana jede. Je totiž úplně jedno, zda je zimní období roku, teplota vzduchu kolem nuly nebo dokonce pod, dokud není souvislá vrstva sněhu, gymkhanery nic nezastaví.

Jako každý rok, i letos se konaly na začátku března dvě výstavy - Motocykl a Motosalon. Po loňském umístění ve stejný víkend na stejném městě byly letos poprvé časově odděleny.
Motocykl 2018 proběhl naprosto klasicky první březnový víkend na výstavišti v pražských Holešovicích, Motosalon si dal týden odklad a opět zavítal do Brna.
Česká gymkhanerská scéna samozřejmě byla přítomna na obou výstavách v rámci doprovodného programu a také dostala prostor na hlavním pódiu.

Motocykl 2018 (napsal #9 Mimo)
Pražská výstava v Holešovicích začala už ve čtvrtek 1. března. Počasí bylo pro nás stejně jako pro všechny ostatní, kteří se starali o venkovní doprovodný program, poměrně kruté. Ranní teploty se pohybovaly pod -10⁰C, foukal studený vítr a v pátek ráno dokonce sněžilo. Sníh naštěstí brzy slezl, a i když byla stále zima, snažili se Vám naši jezdci ukázat to nejlepší z umění ovládání motocyklu.

Na vyhrazeném plácku jsme měli postavenou krátkou trať s figurami, které se běžně jezdí v normálních závodech. Během ukázek jsme Vám vysvětlili základní techniky jízdy. Probrali jsme pravidla, pověděli něco o historii Moto Gymkhany a také došlo na úpravy motocyklů. Někteří z Vás se hned zajímali o možnost tréninků v Praze i ostatních městech. Spousta z Vás přišla za námi na stánek a odpovídali jsme na všechno spojené s tímto krásným sportem.

Motosalon 2018
O týden později v Brně bylo počasí opačné, svítilo sluníčko, teploty dosáhly téměř až ke dvacítce stupňů Celsiovy stupnice a jaro se tak ohlásilo v přesně včas na motorkářský svátek. Našim jezdcům tak vykouzlilo úsměv na tvářích, gumy konečně na povrchu držely a naši borci tak mohli předvést maximum, které Moto Gymkhana nabízí, a rozdávat radost přítomnému publiku.
To si show skutečně užívalo, nejednou na přišli diváci speciálně na vystoupení kuželkářů.
Jako v předešlých ročnících, i letos bylo nejatraktivnější vystoupení večerní, kdy se setmí a vznikne tak prostor pro osvětlené kuželky a paprsky světel ze závodních strojů, aby tak došlo k umocnění vizuálního diváckého požitku.

World Competition
Stejně jako výstavy, i celosvětová soutěž World Competition nebere ohledy na počasí a startuje již v zimě. Loni poprvé začala v únoru a v takto nastaveném trendu pokračuje i nadále.
Nová sezóna nicméně přinesla několik změn. Po vzoru našeho národního šampionátu se nepočítá jeden nejhorší výsledek, je tedy možnost jedno kolo vynechat nebo přijít o nepovedený výsledek.
Další změnou je a nadále v průběhu roku bude u některých tratí možnost volby. Bude tak zajímavé sledovat, jakou možnost si který jezdec vybere.
Prvního letošního kola se za ČR zúčastnili pouze Jan Zapach a Jan Bareš. Asfalt byl suchý, ale studený, a tak výsledky, 11. a 14. místo jsou poplatné podmínkám. Nutno dodat, že holandští jezdci měli jeden víkend velmi krásné počasí (asi +5°C), u japonských teploty přes 10°C nejsou žádným překvapením. Stejně tak se rozmohlo používání nahříváků pneumatik, které v teplotách kolem nuly odvedou dost práce při přípravě stroje k jízdě. Naším borcům toto technické vybavení chybí, doufejme tedy, že brzy bude teplo a tento rozdíl sníží či úplně eliminuje.
V současné době je aktivní druhé kolo WC, všichni zájemci mají čas do 19. března, aby zajeli, nahráli a nasdíleli svůj nejlepší čas.