2018 European Championship

Vloženo: 11.06.2018 0:00:00

Druhý červnový víkend roku 2018 je za námi a s ním i závod Mistrovství Evropy v Moto Gymkhaně.
Po třech ročnících v místě vzniku v zemi tulipánů a větrných mlýnů se přesunul do srdce Evropy na úpatí Šumavy do areálu bývalých kasáren. V současné době je areál ve správě firmy Develop start spol. s r.o., jíž patří dík za báječnou starost o závodní plochu, ubytování a především o jídlo, aby závodníci z mnoha koutů Evropy měli energii na vzájemné měření sil.

Počasí dle předpovědí mělo být bláznivé až aprílové, plné bouřek a deště. Výsledných přibližně 100 kapek v průběhu celého víkendu tak bylo nejhorší sprchou, která se na janovickou plochu snesla. Na vodě se obecně jezdí pomaleji a může to být i zajímavější podívaná, ale pro skutečně nejlepší výkony vyšlo počasí skvěle.
Možná bylo až trochu moc horko pro pohyb po rozpáleném asfaltu, na druhou stranu gumy závodních strojů o to lépe držely.

V sobotu se podle zvyku z předchozích ročníků jezdci při volných trénincích seznámili s plochou, na které v minulosti dupaly vojenské boty. V dopoledních hodinách si mohli zkusit vylepšit osobní rekordy v disciplíně GP 8 nebo vyzkoušet kvalitu ostatních jezdců ve vláčku (tzv. tail chase). Odpoledne došlo na zkoušku časomíry pro dva jezdce na trati a zároveň zkoušku traťových komisařů. Pro českou organizaci toto bylo porpvé, doposud byl na trati vždy jeden jezdec. Zkouška proběhla skvěle, několik drobných detailů se podařilo vyladit a vše bylo připraveno na nedělní závod.
Vše se zkoušelo samozřejmě na jezdcích. Kdo chtěl, mohl si tak zkusit závod nanečisto a porovnat si tak své schopnosti a časy se soupeři.
Kdo neměl po celém dni ježdění dost, mohl si udělat krátký výlet po šumavských kopcích. Toho samozřejmě využili holanďané, pro které se musí jednat o velehory. Naprostá většina jezdců jela a užila si tak rozptýlení mimo areál závodistě.

Závodní neděle přinesla od předchozího dne trochu napětí z očekávání, kdo se stane nejlepším evropským jezdcem.
Trať byla na dálku postavena jedním z nejlepších japonských jezdců Hunterem Tabibitem, který ji postavil přesně v duchu závodů země vycházejícího slunce - velkou, rychlou a poměrně jednoduchou.
První kolo se jelo podle startovních čísel. Druhé, jak je zvykem v českém šampionátu, ale rozdílně od předchozích ročníků evropského závodu, se jelo podle výsledků prvního kola od nejpomalejšího po nejrychlejšího. Tento způsob přináší velmi napínavé finále ke konci závodního dne, kdy jedou ti nejlepší těsně po sobě a mají tak možnost ještě více přidat a zatopit soupeřům.

Tak se také s výjimkou mistra Evropy stalo. Jasným vítězem prvního kola byl Richard van Schouwenburg, kterého nikdo ve druhém kole nedokázal porazit a on tak druhou jízdou ještě vylepšil čas na celkový rozdíl 4 vteřin na druhého nejrychlejšího jezdce. Mistrovské zlato tak bylo jasné, ale na další příčky si brousilo zuby minimálně 6 dalších jezdců. Největší radost měli nakonec druhý Bert Schuld a třetí Bob Stöpler, když na další příčky vytlačili své krajany Martijna Stapelbroeka a Kristiana Eekhofa. Všichni uvedení jezdci jsou z Holandska, čímž jen potvrdili, že v současnosti udržují nejkvalitnější jezdeckou základnu v Evropě.
Ale ani zbytek kontinentu se nechce dát, což dokázal polák Krysztof Dzikowski a češi Jan Zapach, Filip Szymanský a Jiří Karásek, jenž uzavřel první desítku za dalším nadějným holanďanem Jonem Koudijsem.
Další výsledky sdělí výsledková tabulka, nicméně uveďme několik pro našince velmi důležitých zajímavostí.
Letošní změna motocyklu pomohla Janu Barešovi a Petru Maškovi. Oba se poslední roky trápili na nekvalitních strojích, ale výsledky tohoto víkendu slibují jejich velmi očekávané zlepšení. Stejně kvalitní výsledek zajel Jan Dobeš. Všichni tři byli společně s Ondřejem Kroupou ve druhé desítce, kterou uzavřel další čech Jakub Oulehla, kterému se závod bohužel nepovedl.
Nicméně největším českým překvapením letošního roku je Michal Buráň. Předvedl se skvělým umístěním už v předchozím závodě národního šampionátu a na "Evropě" pokračoval. Skvělá pozice s téměř identickým časem jako druhá nejlepší žena závodu Marie Geerlings. Výsledek je to skvělý především z důvodu, na jakém motocyklu jezdí. Stará Jawa 350 má své velké limity, které Michal dokáže svými jezdeckými kvalitami překonat. Přejme mu, aby brzy pořídil konkurenceschopný stroj a zapojil se tak do bojů minimálně v první desítce.

Nejrychlejší ženou závodu se podle předpokladů stala Lieneke van Popta před druhou Marií Geerlings (obě z Holandska) a třetí Martou Maczan-Malarz z Polska.

Celý víkend se nesl v přátelském duchu, ve kterém se současná scéna Moto Gymkhany nachází. Naprosto každý si uplynulý víkend užil nadmíru vrchovatě, i když byli na konci nedělního odpoledne unaveni, jak jezdci, tak pořadatelé.
Organizátoři závodu si zaslouží velkou pochvalu, odvedli skvělou práci. Několik jezdců se nechalo slyšet, že by si takto dokonale zorganizovaný závodní víkend brzy zopakovali.
Není divu, Develop start s r.o. odvedl naprosto bezchybnou práci a díky jeho majitelům se mohl závod vůbec uskutečnit. Ještě jednou díky.
Díky patří také sponzorům - Dunlopu, Českým motocyklovým novinám, Adventure vybavení. Stejně tak fotografům a kameramanům za zvěčnění vtipných i napínavých okamžiků prosluněného víkendu.
Absolutně největší díky ale patří Matouši Landovi, který tento skvělý sport přivedl do našich končin, zasloužil se o jeho rozšíření a tímto víkendem si splnil svůj sen. I když přitom málem vypustil duši.

Zatím není jasné, kde se bude konat Mistrovství Evropy v roce 2019. Na výběr je několik možných míst. Do té doby je ale možné vidět české borce společně s několika zahraničními již 24.6. na republikovém závodě ve Žďáru nad Sázavou a dalších českých a polských závodech, kam mají naši jezdci namířeno.

Výsledky

Videa

Fotky:
Sobota - Lenka Paulová
Sobota - Honza Veverka
Sobotní vyjížďka - Honza Veverka
Neděle - Jan Zapach
Neděle - Filip Szymanský
Celý víkend - Alena Menclová
Neděle - Honza Veverka