2018 DMGCZ 6. závod - Kolín

Vloženo: 22.9.2018 0:00:00

Celou sezónu není jasné, zda nad českými kuželkáři drží ochrannou ruku vyšší moc nebo otec tohoto sportu u nás udělal s tím nahoře nějakou dohodu. Nicméně všechny předchozí závody letošního roku měli závodníci Moto Gymkhany štěstí na krásné počasí, přestože to kolikrát vypadalo všelijak. Stejně tomu bylo i předposlední zářijovou sobotu a místo předpovídaného deště celý den svítilo slunce a bylo krásně sucho. I když podzim už o sobě dal vědět teplotami pod hranicí 20°C.

V doplňkové soutěži GP8 se za poslední rok udála velmi zajímavá situace, a to stažení dosaženého času o zhruba jednu celou sekundu napříč celým závodním polem. Mnoho jezdců si stanovilo své osobní rekordy, padl i rekord národní, který již od poloviny sezóny činí 27,59s.
Kde před pár lety na první místa stačilo zajet pod „magickou“ hranici 30s pro zisk zlata, dnes je třeba být alespoň o 2s rychlejší.
O finálovém víkendu stanul na stupně vítězů Filip Szymanský na třetí příčce – 28,92s, Ondřej Kroupa obsadil stříbrnou pozici s časem 28,08s a zlato si odvezl Jan Zapach, který se jako jediný dostal pod 28s – osmičku zvládl zajet za 27,92s.

Trať hlavního závodu postavil již podruhé v této sezóně úřadující evropský šampion Richard van Schouwenburg z Holandska. Povedlo se mu vytvořit jednu z nejhezčích tratí, které se kdy na české scéně objevily, byť nebyla z nejjednodušších a mnoho jezdců tak bloudilo. Nejen rychlá jízda je součástí Moto Gymkhany, ale také přesnost nalezení správné cesty. Tím zajímavější je závod pro diváky.

V kategorii C se ke stálici skupiny Robertu Cikánovi tento závod připojili dva úplní nováčci - Pavel Adamec a Jaroslav Štěch. Pavel začal trénovat v posledním měsíci v Praze a bylo znát, že pod taktovkou tamních borců má našlápnuto k pěkným výsledkům. V Kolíně si vyjel zlatou příčku ve skupině. Robert si odvezl stříbro a dvojici doplnil na stupních vítězů Jarda, který tak při svém úplně prvním setkání s kuželkami získal bronz.

Béčko celou sezónu slibuje krásné souboje mezi dlouholetými gymkhanery a novými kohouty, kteří se chtějí zlepšit a dostat do nejvyšší kategorie. Minulý závod byl z tohoto pohledu jedním z nejkrásnějších. Tentokrát to nebylo tak napínavé, přesto šlo o skvělou podívanou. Michal Žák se konečně přesunul do Áčka, Michal Buráň si to jako nováček namířil raketovou rychlostí do nejlepší pětky, Pavel Kunovský a Václav Senohrábek jako letošní nováčci makají a chtějí jezdit o medaile a konečně Martin Komrska, jeden z nejdéle závodících jezdců, se v posledních měsících zlepšil. K tomu zhruba desítka dalších závodníků, kteří si také chtějí urvat svoji chvilku slávy.
To vše dokazuje, že bojovat o bednu není vůbec jednoduché. Tentokrát se na bronz povedlo dosáhnout Vaškovi Senohrábkovi, když zaostal za Jawkou Martina Komrsky o 1,5s. O další necelé 3s se vytáhl Pavel Kunovský a nenechal tak nikoho na pochybách, že jeho ambice jsou vysoké.

Ve skupině nejlepších, tedy Áčku, je v poslední době situace pouze s malými změnami, přesto se o každou pozici zuřivě bojuje, protože jde o velké body do celkového šampionátu. Petr Mašek přijel pouze na okamžik bez vlastní motorky a s půjčeným CBR od Filipa Szymanského odjel pouze první kolo. To mu však stačilo na celkové čtvrté místo. O to ho chtěl obrat Michal Buráň. Po prvním kole ztrácel na Petra necelou vteřinu. V kole druhém však udělal jednu malou chybku a naděje na čtvrté místo byla ztracena. Přesto se v průběhu roku neskutečně uvedl a zaslouženě se tak stal Nováčkem roku. Třetí dojel s velkým náskokem necelých 5s Filip Szymanský, který po dvou měsících mimo motorku má na víc, ale i tak jde o chvályhodný výsledek. Situace na špici po prvním kole vypadala tak, že Jan Zapach poprvé v kariéře udělal navigační chybu a nestartoval tak do druhého kola ze své obvyklé pozice nejlepšího závodníka. Tu do kola druhého držel Ondřej Kroupa. Kolo druhé ale přineslo nápravu v jízdě Honzy a Ondra tak v poslední jízdě dne musel stáhnout téměř 3s pro zisk zlata. Velmi pěknou a bezchybnou jízdou na hranici možností stáhl 2,2s. To bohužel nestačilo a zůstal tak „pouze“ druhém místě v závodě. Honza i přes ojedinělou chybu potvrdil dominanci, kterou vykazoval po celou sezónu.

Poslední závod českého šampionátu je tak minulostí, pořád je možno vidět gymkhanery v akci, tradičně na Memoriálu Jardy Bozděcha 20.10., jak jinak než v Kolíně.

 

Výsledky GP8

Výsledky hlavního závodu

 

Videa

Fotky - Martina Nedělková FB

Fotky - Jan Zapach FB