2018 DMGCZ 5. závod - Kolín

Vloženo: 19.8.2018 0:00:00

Předposlední letošní závod byl původně plánován na jiná místa, aby se tak MG představila i v nových městech, ale z několika důvodů bylo vybráno cvičiště v Kolíně, rodiště české Gymkhany.
Počasí bylo velice teplé, vlna veder za poslední měsíc ještě neskončila, pro jezdce tak byl závod fyzicky náročný a dodržování pitného režimu více než důležité.
Díky neúčasti několika jezdců kategorie A, ať již díky osobním záležitostem či zraněním, se otevřela cesta na stupně vítězů pro ty, kteří by obvykle na taková umístění nemohli ani pomýšlet. Celkově nebyl počet závodníků největší, hlavní závod byl tedy vyhlášen na tři kola.

V GP8 navíc stálice českých závodů Ondřej Kroupa chyboval v obou kolech a uvolnil tak místo na bedně. Nejrychlejší tak byl Jan Zapach, druhé místo obsadil Jan Dobeš a třetí příčku po velmi dlouhé době patřila Matouši Landovi. Z rodinných důvodů ale přišel o možnost užít si tento okamžik na stupních vítězů. Osobní rekord si s časem 34,95s zajel Martin Komrska.

V kategorii C se poprvé představila Beata Senohrábková, do Gymkhany zapálená dcera neméně zapáleného táty Václava. Byla na ni znát nervozita, jež se projevila tak, že nejlepší čas zajela ve svém prvním kole a poté už ztrácela. Na závodní premiéru si ale vedla nadmíru dobře. 15. místo z 20 závodníků je skvělý, ba přímo výborný, výsledek na devět let věku.

Trochu netradičně nejdříve zmíníme Áčko o něco dříve. Už jsme uvedli, že české špičky bylo pomálu a stupně vítězů tak držely trend z posledních závodů. První Jan Zapach, druhý Ondřej Kroupa, třetí Jan Dobeš. Michal Buráň ve své první sezóně postupně získává závodní zkušenosti, bramborová medaile je tak pěkným umístěním. Pátý a v kategorii poslední byl Matouš Landa, který z již výše zmíněných rodinných důvodů odjel pouze první kolo. Býval by promluvil do výsledků a určitě by rád zaútočil na bronz.

Důvodem, proč Béčko uvádíme poslední, je bezpochyby nejkrásnější bitva zástupců této skupiny, která nemá v historii české Gymkhany obdoby.
O vítězi této kategorie nebylo pochyb, Michal Žák umí a výsledky to jen potvrzují. Náskokem přes 6s na další jezdce si zároveň vysloužil přestup do Áčka, což byl jeho cíl v předchozích měsících a letech.
Zlato bylo jasné, o stříbro a bronz se však strhl souboj přímo mezinárodní. Jak by také ne, když si přijel zazávodit Oleg Lavrentyev z Ruska. Ten si udělal dlouhou dovolenou po Evropě spojenou se závody u nás a v sousedním Polsku. A předvedl skvělý výkon.
Ale nepředbíhejme.
Po prvním kole držel 2. místo v kategorii Václav Senohrábek následovaný Pavlem Kunovským se šesticí dalších borců připravených oba dva jmenované sesadit z vybudovaných pozic. Ve druhém kole se Pavel Kunovský hecnul a Vaška předjel, ale pouze o malý kousek. Mezi ně se ale vetřel Martin Komrska a na celou trojici se významně přiblížili Oleg Lavrentyev, Matěj Šagát v závěsu s Martinem Fasorou a Radkou Landovou. Radka bohužel do bojů v poslední kole nepromluvila a zůstala na 9. místě v kategorii. Před ní dojel Jiří Dvořák, letošní nováček, s parádním výkonem a snížením času v každém z kol. Sedmý Matěj Šagát, před ním se do jedné jediné vteřiny vtěsnali Václav Senohrábek, Martin Fasora, Martin Komrska a Oleg Lavrentyev. Nejlepší čas z této čtveřice byl schopen zajet návštěvník z Ruska a po právu se tak dostal na stupně vítězů, „jen“ na bronz. Stříbrnou medaili si totiž odvezl Pavel Kunovský. Ve třetím kole ještě zlepšil čas a uhájil v této napínavé bitvě druhou příčku v kategorii s náskokem 1,74s.
Se změnou startovního pořadí ve druhém a třetím kole dle výsledků z předchozích kol došlo k situaci, že po jízdách každého ze závodníků vždy došlo ke změně celkového pořadí skupiny B. Divácky tak šlo o nejatraktivnější souboj za posledních minimálně několik let. Jezdci se navíc vzájemně povzbuzovali, přátelská atmosféra a zároveň závodní rivalita byla cítit v každém okamžiku celého odpoledne.

Za českou Gymkhanu si můžeme pouze přát, aby k podobně napínavým soubojům docházelo častěji.
(Edit: Oleg si následující víkend v Polsku rozšířil sbírku skalpů o další bronz v kategorii Amator. Gratulace)

Výsledky GP8

Výsledky hlavního závodu

 

 Videa

Fotky - Klára Macounová FB