2018 DMGCZ 2. závod - Janovice nad Úhlavou

Vloženo: 19.5.2018 0:00:00

19.5.2018 se v Janovicích nad Úhlavou rozeznělo dunění. Nebyl to ale dusot vyjenských bot, na které byl místní areál zvyklý, nýbrž dunění motorů všech možných značek motocyklů. Již podruhé se zde totiž konal mistrovský závod domácího šampionátu v Moto Gymkhaně.
Téměř aprílové počasí předchozích dnů dovolilo závodit na suchu. Během dne se Janovice nacházely v obležení dvou ošklivých mraků, šumavské kopce je ale nasměrovaly mimo závodní plochu a pár kapek tak nehrálo roli v závodním dni. 25 kuželkářů tak mohlo předvést své nejlepší výkony.

Jako obvykle se před polednem jela "osmička" - doplňkový závod  zvaný GP8. Bylo se na co koukat, padaly totiž české rekordy.
Mnoho závodníků si vyrovnalo či dokonce překonalo osobní rekordy, největším překvapením ale bylo překonání dosavadního národního rekordu na této trati. Povedlo se to Ondřeji Kroupovi s časem 27,67s, čímž si v Janovicích vyjel zasloužené zlato. Druhý byl Jan Zapach s časem 27,99s, třetí Filip Szymanský s časem kousek nad 28s - 28,30s.
Velkým překvapení tohoto závodu byl Michal Buráň - mladík, který Moto Gymkhanu začal jezdit zhruba před měsícem. Jezdí od mala a má ovládání motorky v malíku, dokázal se díky tomu adaptovat na podmínky jízdy kolem kuželek a na svém vůbec prvním závodě zajel v osmičce čas 31,02s. Měl to bohužel s dotykem nohy, který znamenal penalizaci +1s. Přesto je to skvělý výsledek. A teď ještě větší překvapení, tohoto výsledku dosáhl na staré Jawě 350. Nemožné? Vůbec ne.

Stejným překvapením se Michal stal i v hlavním závodě, jehož trať na dálku navrhl Richard van Schouwenburg, jeden z nejlepších evropských jezdců.
Při prvním závodě je nováček zařazen do kategorie C, Michal tuto kategorii ovládl. Zajel tak skvělý čas, že by vyhrál i kategorii B. To mu nestačilo, dal si ještě dva jezdce z Áčka a skončil na celkovém 10. místě s časem 109%. Takový výkon je neskutečný a Michal určitě brzy bude patřit k vrcholu české gymkhany.
Druhý skončil další nováček, Pavel Zapach. Svou klidnou druhou jízdou předjel dokonce bronzového závodníka z Béčka. Že by brácha úřadujícího českého mistra šel ve stopách svého staršího sourozence?
Třetí dojel Pavel Kunovský, který si tímto výsledkem zajistil postup do kategorie B.

V Béčku, tedy střední kategorii, se již dlouhou dobu snaží Michal Žák, aby ji opustil a přestoupil výše. Pořád mu to o vlásek uniká. Motivace v podobě zlaté medaile mu snad pomůže k rychlejším časům v příštích závodech.
Stříbro si odvezl komentátor Tomáš Vít. Určitě ho takový výsledek potěšil a ke skvělému komentování závodů ještě přidá trénink a další stupně vítězů.
Bronz si vybojoval Martin Fasora, který jeho obhajobu bude mít ale velmi těžkou díky zmíněným nováčkům, kteří od příště pojedou v této kategorii.

V kategorii nejlepších závodníků absolutně vyhořel vítěz osmičky. Ne nadarmo se říká, že hlavní závod je něco jiného než GP8. Jan Bareš vyměnil stroj, jednoválcovou KTM za tříválcového Triumpha, výsledek byl jeho standardem. To je pozitivní, až se s novým náčiním sžije, určitě bude chtít promluvit do vyššího pořadí.
Další stálí jezdci Áčka si v závodech různě mění vzájemné pořadí, nejlepší mají na dostřel.
Z absolutní české špičky se závod nevydařil Jiřímu Karáskovi, po prvním kole byl na třetí příčce, ale v kole druhém udělal chybu a dostal diskvalifikaci.
Toho využil rus Aleksey Pavlov, který se letošní rok aktivně účastní českého mistrovství. Ve druhém kole zrychlil o téměř 3s a zajistil si tak pozici na stupních vítězů.
Druhou pozici si před Aleksem uhájil Filip Szymanský. Jeho tvrdý trénink se vyplácí a stříbro je tak velmi zaslouženým kovem.
Zlato si odvezl Jan Zapach, který již loni ukázal převahu a letos v tom pokračuje. Komu se letos podaří ho porazit?

Na tuto otázku nalezneme odpověď na témže místě za účasti špičkových jezdců z celé Evropy na čtvrtém ročníku Mistrovství Evropy 9.-10.6., a v dalším závodu seriálu Mistrovství České Republiky 24.6.2018 na tradičním místě ve Žďáru nad Sázavou. Boje budou jistě ještě zajímavější a nesmlouvavější, než tomu bylo v úvodních dvou závodech sezóny.