2018 DMGCZ 1. závod - Kolín

Vloženo: 14.4.2018 0:00:00

Letošní zima o sobě nechávala vědět dlouho, ještě 14 dní před začátkem nové sezóny bylo možno na parkovištích a dalších tréninkových plochách najít sníh a led. Naštěstí pro gymkhanery si to včas rozmyslela a na začátku dubna otočila a nechala tak průchod krásnému slunnému počasí s teplotami kolem a přes 20°C. Přesně takový den vyšel i na úvodní závod v Kolíně.

Spousta štěrku a prachu, ale také málo tréninku po zimě, obojí znamenalo, že výkony v GP8 nebyly nikterak rekordní. I tak jsou časy pro úzkou špičku kolem magické hranice 30s velmi pěkné. Především bronzová příčka nováčka z minulé sezóny Filipa Szymanského jen zlomek vteřiny nad zmíněnou hranicí je velmi pěkným příslibem od tohoto jezdce do budoucích závodů. Neméně pěkným výsledkem je šesté místo nestora české Moto Gymkhany Matouše Landy. Změnil stroj na lehkou pětistovku a je vidět, že jen ku prospěchu. Mezi třetím a sedmým místem jezdce dělilo 0,61s. Velice vyrovnané. Druhý, jak je již jeho zvykem, skončil Jiří Karásek, zase o pomyslný chloupek za Janem Zapachem. Oba byli jediní, kteří se dokázali s časem dostat pod zmíněných 30s.

Trať hlavního závodu protentokrát na dálku postavil polský mistr Krzysztof Dzikovski, ža což získal od jezdců zasloužené poděkování. Několik možností, kdy si jezdci mohli zvolit vlastní pořadí, jak které figury projedou, to je vždy velmi napínavou částí MG. Kdo zvolí rychlejší trať, kdo získá větší výhodu?

V kategorii C se ukázalo několik nových tváří a nadějí. Třetí Otto Büchler odjel jeden závod loňský rok, letos se zlepšil a odvezl si medaili. Druhé místo vybojoval naprostý nováček Václav Senohrábek. Druhé kolo měl téměř o dvacet vteřin rychlejší než první, zaslouženě si tedy odvezl z Kolína stříbro. První místo opanoval Martin Fasora, který i přes několik shozených kuželů v obou kolech zajel časy těsně nad dvě minuty. Hrdinou nejen této skupiny je Cyril Fara, který se ve druhém kole zlepšil o neuvěřitelných 30s. S parníkem od H-D.

Skupina B je ustálenou partou,jenž se dá rozdělit na dvě části. Pomalejší, ve které je vždy poutavý souboj dvou dvoutaktů, Jawy Radky Landové a ČZ Martina Komrsky. Martin pří závodě zároveň oslavil narozeniny a jako dárek si nadělil vítězství nad Radkou, se kterou vždy svádí líté boje. V rychlejší polovině skupiny jezdí Michal Žák, který se již dlouho snaží dostat do A skupiny zajetím výsledku do 110%, podmínky pro přestup. Bohužel se mu to dle pravidel nedaří a tak bojuje s dalšími jezdci o medaile. V tomto závodě jeho výkon stačil na druhou příčku ve skupině, byl rychlejší než třetí Tomáš Vít, ale konkurence v podobě Michala Kubeše je silná. Ten ukázal, že jeho žlutý hornet má ambice rozšířit A skupinu již letošní rok. Nutno dodat, že za své výkony by si oba Michalové zasloužili postoupit o pomyslný stupínek výše.

Tím se pomalu dostáváme k těm nejlepším, kteří v české kotlině závodí. Na okamžik se zastavme u Jana Bareše, který bojuje se svojí KTM. Již loni se držel na rozhraní skupin A a B, svým letošním výkonem by neudržel krok se špičkou a propadl by se. Ale má schované eso v rukávu a doufejme, že ho vyloží již příští závod na Šumavě.
Na úvodní závod dojeli také dva borci z Polska, Adrian Siwiec, který se svou novou motorkou skončil na hezkém desátém místě. Před ním dojel Filip Szymanský. Jak se mu povedla osmička (GP8), tak v závodě měl problémy a bude muset zapracovat na několika bodech, aby se výkonově  posunul nahoru. Jan Dobeš, Jakub Oulehla, Petr Mašek. Tato trojice svými výkony a souboji zdobila celý loňský rok a v podobném duchu v tom pokračuje nadále. Petr vyměnil stroj, tím spíše je jeho celkové šesté místo velmi pěkným výsledkem. Pátý skončil Aleksei Pavlov, rus žijící a závodící v Polsku. Dle svých slov nebyl spokojen se svým druhým kolem, když po prvním držel krásnou druhou příčku. Krátce po začátku druhého kola spadl a zmařil si tak naděje promluvit do posledních bojů. Napravit svůj výkon bude mít možnost na dalším českém závodě, kam se opět vydá. Je jen dobře, že máme srovnání s dalšími evropskými jezdci. Bramborovou medaili si po loňské smolné sezóně vyjel Matouš Landa, kterého může opravněně mrzet jedna shozená kuželka. To byl totiž rozdíl na druhé místo. Zajel druhý nejlepší čas, ale 1s penalizace ho odsunula na tuto nepopulární pozici. Třetí ve skupině a tudíž i celkově skončil Ondřej Kroupa, druhý Jirka Karásek a zlato si z Kolína odvezl Jan Zapach, jenž nadělil všem ostatním více než 5s rozdílu.

Úvodní závod roku 2018 se vydařil, naprosto všichni, jezdci i diváci, si ho užili mírou vrchovatou. Další zastávka je v Janovicích nad Úhlavou 19.5.2018 na stejném místě, na kterém bude probíhat Mistrovství Evropy o pár týdnů později.