2017 DMGCZ 5.závod - Janovice nad Úhlavou

Vloženo: 13.8.2017 0:00:00

Bývalý vojenský areál s největším "buzerplacem" v republice hostil pátý závod českého mistrovství v Moto Gymkhaně. Kdo tu dříve znechuceně dupal, dnes přišel dobrovolně a měl se na co dívat. Ani nezmokl, i když po obědě při stavbě trati chvíli mžilo. Nakonec se ukázalo i slunce a zahřálo tak asfalt i jezdce.

GP8 se letos nese v duchu osobních rekordů. Po minulém závodě v Soběslavi si tři nejlepší opět zlepšili své časy. Třetí s časem 29,76s Filip Szymanský před závodem konečně vyměnil sériovou rozetu a vyjel si tak svoji první bednu v osmičce. Druhý Kari, Jiří Karásek, si zajel svůj první čas pod 29s, přesněji 28,89s. Může být právem zklamaný, na vítězství to nestačilo. O pouhou jednu setinu vteřiny ho porazil Krejza, Jan Zapach. Úřadujíci mistr republiky a držitel českého rekordu v GP8 Miondir, Jiří Schovanec, se ze zdravotních důvodů zúčastnil pouze hlavního závodu. Krupič, Ondřej Kroupa, v prvním kole shodil kužel (diskvalifikace), ve druhém začátečnickou chybou zajel osmičku o jedno opakování méně, tudíž druhá diskvalifikace.

Trať hlavního závodu byla rychlejší s menším počtem utažených rotací, než je běžné, časově standardní.

V kategorii C se jako úplný nováček objevila Katka Skondrojani a hned si odvezla bronzovou medaili. Stříbrnou placku si vyjel Robert Cikán a zlato Daniel Kosňanský. Dan má choutky postoupit do Béčka, ale bude to chtít ještě trochu tréninku.

Za kategorii B se dnes sešlo velmi málo závodníků, pouzí čtyři. Dlouhou dobu, až do třetího kola, to vypadalo, že třetí místo konečně bude brát Martin Komrska. Ale běžná praxe se stalo opět pravdou, Radka "Amálka" Landová mu vyfoukla velmi pěkným zlepšením bronz. Martin si i ve třetím kole čas zlepšil, ale nestačilo to. Druhý dojel Michal "Eiffel" Žák. V letošní sezóně je většinou stříbrný, ale naštěstí pro něj to není pravidlem. Dokáže také zajet zlato, což ukázal v minulém závodě. Pro postup do nejlepší skupiny mu ale chybí něco málo. Nejrychlejším béčkařem byl dnes Michal Kubeš, který se velmi výrazně zlepšuje. Časovým limitem 109% má nakročeno do Áčka. Stačí mu zajet ještě jeden podobný výsledek.

Áčko letos zažívá velký přerod a několik stálých i nových jezdců ukazuje, že pravidelný a cílený trénink se vyplácí a snaha je odměněna pěkným umístněním. Jedním z nich je bezpochyby "Wopičák" Filip Szymanský. Z céčka do áčka v jedné sezóně, poráží mnohem zkušenejší jezdce a cpe se nahoru, co to jde. V Janovicích dojel šestý, za sebou nechal "Leváka Boba" Dobeše a "Matyho" Landu. Maty vyměnil svého letitého Horneta za mnohem mladší pětistovku a přestup si jen pochvaloval. Kuba Oulehla přijel tentokrát bez motorky, technický problém znemožnil jet na své. Jezdí oblíbenou F4ku, Hondu CBR 600 F4i. Na tento závod mu půjčil svůj stroj Krupič, který jezdí tu samou. Ale svá nebo cizí, to je rozdíl, i když se jedná o naprosto stejný typ. Kuba si tak chvíli zvykal, ale páté místo je jeho klasickým výkonem. Bramborovou bral podruhé za sebou Krupič, když nestačil na třetího Kariho velmi těsným rozdílem 0,03s. Krupič ve druhém kole spadl a musel zajet rozumný čas ve třetím. Kari si bronz zajistil už druhým kolem, ve třetím udělal chybu a kolo tak nedokončil. První dvojice ale tentokrát velmi utekla zbytku pole a to o celé 4s na třetího. Mio se soutředil na hlavní závod, který s obtížemi dojel, Krejza tak měl možná trochu usnadněnu cestu a zajel již počtvrté v letošní sezóně nejrychleji ze všech.

Velké díky patří společnosti Develop-start za skvělé zázemí v areálu a další spolupráci do budoucna, především zajištění Mistrovství Evropy 2018.