2017 DMGCZ 3. závod - Žďár na Sázavou

Vloženo: 24.6.2017 0:00:00

Český šampionát završil svoji první polovinu roku 2017 závodem ve Žďáru nad Sázavou. Místo je tradiční, i přes nekvalitní asfalt se zde závodí pravidelně každý rok. Počasí vyšlo vysloveně letní, vysoké teploty a obloha bez mráčku.

Celkem se na startu sešlo 25 závoduchtivých borců, několik nováčků, dokonce i s návštěvou z Polska, Adrian Siwiec a Aleksey Pavlov. Aleksey je rus, ale žije v Polsku a zde i závodí. Na špičkové úrovni.

Dle zvyklostí se začíná doplňkovým závodem GP8. "Osmička" je dobrým rozehřátím před hlavním závodem. Jak se kvalita závodníků zvyšuje, čím dál tím více soubojů probíhá a zde se hraje o setinky vteřin. Osmé až desáté místo v jedné čtvrtině vteřiny, třetí až páté v jedné polovině vteřiny. Tak moc jsou souboje vyrovnané. Na již zmíněném třetím místě skončil Jiří Karásek, druhý s osobním rekordem konečně pod hranicí 30ti vteřin Jan Zapach a vítězem se stal Jiří Schovanec.

Oproti běžné praxi trať tohoto závodu postavil polský šampion Krzysztof "Dziki" Dzikowski. Na dálku postavil zábavnou a krásnou trať s různorodými figurami.

V Céčku se letos ukazuje Cyril Fara se svým H-D StreetGlide. Motorka je to veliká, sotva se vejde na utažené tratě našeho mistorvství, ale Cyril si s tím umí poradit a první místo v této katerii je důkazem, že skutečně bravurně. Druhý Robert Cikán si už po velmi dlouhé době medaili zasloužil. třetí skončil naprostý nováček Michal Šoulák na supermotu od Suzuki.

Kategorii B opanoval Filip Szymanski. I přes stále neúplně upravenou motorku se bez nejmenších problémů dostal na čas do poloviny skupiny A. Tu si taky vybojoval a od příštího závodu v Soběslavi tak už to nebude mít tak jednoduché. Druhý Michal Žák neustále bojuje s časem, aby se dostal pod 110%, nutnou hranici pro přestup do Áčka. Třetí místo si vyjel Tomáš Vít s nádhernou motorkou ER6, jak on sám s oblibou říká. Ani další boje v této skupině nebyly bez napětí. Souboj jawiček vyhrála Radka Landová před Martinem Komrskou. Veroniku Dědičovou, Vladimíra Vayhela a Pepu Vernera dělila přesně jedna vteřina. Jasný důkaz, že bojovat se dá na všech frontách a nejen vepředu.

Nicméně nejzajímavější boje se odehrávají v nejvyšší kategorii a ve Žďáru tomu nebylo jinak. Dříve vytvořené skupiny byly tentokrát rozšířeny o dva naše polské sousedy. K tomu se přidal Kuba Oulehla, který pomalu a jistě zrychluje a posouvá se tak mezi již pětici nejlepších čechů. Krásný souboj o celkové sedmé místo svedli Jan Bareš, Filip Szymansky a Petr Mašek. Tito tři jezdci byli od sebe opět v rozdílu jedné poloviny vteřiny. Již zmíněný Kuba Oulehla je všechny předjel a získal tak šestou příčku. Pátý tentokrát skončil Krupič, Ondřej Kroupa. V prvním kole spadl a druhé tak nějak odjel. Čtvrtý Jiří Karásek se v poslední době hledá, Doufejme, že současná doba stagnace brzy pomine a bude tak útočit na příčky nejvyšší. Bronz si vyjel Aleksey, který svým osobitým stylem získává podobné úspěchy v Polsku. O první místo byla bitva až do úplného závěru, kdy Jan Zapach o necelé čtyři desetiny vteřiny neudržel první místo z prvního kola a podlehl Jiřímu Schovancovi. Rozdíl malý, Jirka měl skvělý den a tak si vítězství určitě zasloužil.

Český šampionát bude pokračovat za tři týdny závodem na dalším tradičním místě, na cvičišti v Soběslavi. Přijďte se všichni podívat na naši slalomářskou špičku, nebudete litovat.